Aktivovaný parciální tromboplastinový čas (zkratka aPTT) je test k vyšetření funkce vnitřní koagulační kaskády. aPTT slouží jako základní test srážení krve a používá se též k monitorování heparinové antikoagulační terapie.
Alkalická fosfatáza je enzym podporující činnost buněk. Aktivita celkové ALP narůstá především při onemocnění jater (zvláště při městnání žluče) a nemocech kostí. Obvyklé jsou zvýšené hladiny ALP v době růstu v dětském věku, v dospívání a v těhotenství.
ALT je cytoplazmatický enzym, katalyzující přenos aminoskupiny z L-alaninu na 2-oxoglutarát za vzniku pyruvátu a L.glutamátu. ALT se podílí na metabolismu dusíku v organismu. Stanovení aktivity ALT v séru se využívá převážně k posouzení poškození jater.
AMS (alfa-amyláza) je enzym, produkovaný slinnými žlázami, podílející se na trávení potravy. Aktivita v krvi se zvyšuje hlavně při onemocnění slinivky.
Pozitivita IgG protilátek svědčí o prodělané hepatitidě A nebo o očkování proti hepatitdě A.
Pozitivita IgM protilátek je ukazatelem akutní virové hepatitidy A, pozitivita IgM protilátek se může krátkodobě vyskytovat také po provedeném očkování proti hepatitidě A.
AMH neboli antimülleriánský hormon u žen řídí proces dozrávání vajíček. Jeho hladina přímo souvisí s počtem vajíček. Podle jeho množství v krvi se dá poměrně přesně odhadnout, kolik vajíček ženě ještě zbývá a jakou má šanci na přirozené početí, nebo kolik se povede získat vajíček při IVF.
Protilátky proti streptolysinu O se tvoří po infekci str. pneumoniae. Slouží k diagnostice infekce a jejích sterilních následků.
AST (aspartátaminotransferáza) patří mezi enzymy, stanovované při tzv. jaterních testech.
Bilirubin je odpadním produktem metabolismu. Vzniká v játrech při filtraci krve ze zaniklých červených krvinek. Jeho obsah v krvi se může zvyšovat jako příznak určitých onemocnění.
Bilirubin je odpadním produktem metabolismu. Zvýšený konjugovaný bilirubin v krvi svědčí především o možných onemocněních jater. Porucha vylučování konjugovaného bilirubinu se vyskytuje také při ztíženém toku žluči ve žlučových cestách.
V laboratorní terminologii se pojmem celkový protein rozumí velká skupina všech proteinů krevní plazmy a intersticiální tekutiny. Jde o více než 100 strukturně známých proteinů lišících se molekulovou hmotností, vlastnostmi, distribucí i biologickou funkcí. Největší podíl na syntéze těchto proteinů mají játra, významně se na ní podílí také lymfocyty.
Borrelia burgdorferi sensu lato (taktéž Borreliella burgdorferi) jsou bakterie ze skupiny spirochet. Je původcem multisystémového onemocnění zvaného lymeská borelióza, přenášeného klíšťaty.
C-reaktivní protein je klasický protein akutní fáze odpovědi na zánětlivou reakci. Stanovení CRP je používáno pro detekci systémových zánětlivých procesů, při sledování léčby bakteriální infekce antibiotiky, sledování protizánětlivé léčby. Postoperační monitorování hladin CRP u pacientů může pomoci při rozeznávání komplikací.
Draslík je jedním z hlavních iontů lidského těla a je nezbytný pro správné fungování nervosvalového převodu (v srdci, kosterních svalech i v zažívacím traktu). Jeho nedostatek i nadbytek v krvi je nebezpečný, neboť může v extrémním případě vést k ochrnutí svalů a náhlé smrti.
Estradiol je hlavní estrogenní steroid. Podílí se na vývoji a funkci sexuálních orgánů a je příčinou sexuálních znaků.
Ferritin se vyskytuje ve všech buňkách těla a v tělesných tekutinách, ale nejvíce je soustředěn v játrech, slezině, kostní dřeni a v kosterním a srdečním svalstvu. V organismu slouží jako zásobárna železa.
Fosfor se vyskytuje v organismu převážně v kostech ve formě hydroxyapatitu a v životně důležitých organických sloučeninách, jako jsou nukleové kyseliny, fosfolipidy a koenzymy včetně ATP.
GGT (gama-glutamyltransferáza) je vázaný enzym nacházející se ve tkáních, které se podílejí na absorpci a sekreci. Vyskytuje se na povrchu membrány buněk žlučových cest, stanovuje se jako tzv. biliární enzym při podezření na cholestázu. Aktivita v séru se také významně zvyšuje při chronickém poškození jater alkoholem.
Glukóza je hlavním zdrojem energie pro buňky v těle. Nejčastější příčinou hyperglykemie je diabetes mellitus (cukrovka). Ke zvýšené hladině glukózy v krvi přispívá i řada dalších faktorů. Ty zahrnují pankreatitidu, dysfunkci štítné žlázy, selhání ledvin a jaterní choroby.
Přihlaste se k odběru novinek.