• Štrossova 1931, 530 03 Pardubice
  • 800 737 304
  • eshop@medila.cz

Vitamín D + protilátky COVID-19

Zjistěte, jakou máte hladinu protilátek proti viru SARS-CoV-2 a vitamínu D zároveň.

Vitamín D je důležitou podporou prevence a posílením imunity nejen u onemocnění COVID-19, ale i u ostatních respiračních onemocnění.


800 Kč

Vitamín D - popis

Vitamín D je stále častěji ve studiích spojován s podporou prevence a obecným posílením imunity nejen u onemocnění COVID-19, ale i s ostatními respiračními onemocněními. Vitamin D je přitom zásadní pro imunitu, obzvlášť v době pandemie COVID-19 (aktuální zdroje dávají do souvislosti nízké hladiny vitaminu D a s vyšším rizikem těžšího průběhu onemocnění). Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitaminu D trpí dlouhodobě 60 až 75 % české populace prakticky bez ohledu na věk.

Vitamín D se váže na buňky vrozené imunity, která aktivuje časnou protivirovou odpověď. Ta je významná jako prevence proti těžkému průběhu COVID-19 nebo i chřipce, uvedené závěry jsou již prokázány řadou odborných studií.

Vedle podstatného vlivu Vitamínu D na funkci imunitního systému, hraje vitamin D velmi důležitou roli také v udržování normálního stavu kostní tkáně, svalů a je užíván k prevenci rozvoje osteoporozy. Ukazuje se, že nedostatek vitamínu D negativně ovlivňuje i spánek. Jsou i vědecké práce, které asociují nízké hladiny vitaminu D s poklesem mentální funkce ve stáří příp. i s rozvojem demencí Alzheimerovského typu.

Protilátky COVID-19 ve třídě IgG - popis

Vyšetřením zjistíte informaci o hladině protilátek proti viru SARS-CoV-2 po proběhlém onemocnění Covid-19 nebo v důsledku očkování. Test není určen pro průkaz aktivního onemocnění COVID-19.

Jedná se o kvantitativní stanovení, které následně umožňuje sledovat trend hodnot protilátek v čase. Vhodný interval pro opakovaná stanovení je cca 1 x 3 měsíce.

K vzestupu hladin protilátek nad detekční mez dochází obvykle do 2. týdne po nástupu klinických příznaků (IgG 10 – 18 dní) v případě prodělání onemocnění COVID-19, zvýšení hladiny protilátek po očkování bylo sledováno v intervalu od 2. týdne po očkování.

U osob s mírným nebo asymptomatickým průběhem onemocnění COVID-19 je nutné počítat s pozdějším nástupem pozitivity tvorby protilátek (např. 4. – 5. týden).

Jak se připravit na odběr?

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

Pro vyšetření je nutný odběr krve ze žíly. Optimální odběr je v ranních a dopoledních hodinách. Před odběrem je vhodné vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený ovocný čaj, neochucená minerálka) pro vyloučení dehydratace.

Co si vzít s sebou na odběr?

  • unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné rychle odbavit;
  • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny).

Předání výsledků

Výsledky jsou dostupné do 2 pracovních dnů od odběru.

Výsledky Vám budou zaslány ve dvou samostatných e-mailech v zaheslovaném formátu na e-mailovou adresu, kterou uvedete při odběru. Pro otevření zaheslovaných emailů obdržíte 2 kódy prostřednictvím SMS.

  • Po otevření odkazu z e-mailu je nutné zadat heslo ze SMS.
  • Nově se po vložení hesla zobrazí NÁHLED první strany výsledkového listu.
  • Pro zobrazení všech stránek výsledkového listu je zapotřebí soubor STÁHNOUT pomocí modré šipky, viz níže červeně vyznačeno. Poté dojde ke stažení.


Vitamin D vzniká po vystavení slunečnímu záření fotochemickým štěpením. Vitamin D3 a vitamin D2 mohou být též získány z potravinových doplňků nebo potravin.
Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.