Zjistěte, jakou máte hladinu protilátek proti viru SARS-CoV-2 a vitamínu D zároveň.
Vitamín D je důležitou podporou prevence a posílením imunity nejen u onemocnění COVID-19, ale i u ostatních respiračních onemocnění.
Vitamín D je stále častěji ve studiích spojován s podporou prevence a obecným posílením imunity nejen u onemocnění COVID-19, ale i s ostatními respiračními onemocněními. Vitamin D je přitom zásadní pro imunitu, obzvlášť v době pandemie COVID-19 (aktuální zdroje dávají do souvislosti nízké hladiny vitaminu D a s vyšším rizikem těžšího průběhu onemocnění). Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitaminu D trpí dlouhodobě 60 až 75 % české populace prakticky bez ohledu na věk.
Vitamín D se váže na buňky vrozené imunity, která aktivuje časnou protivirovou odpověď. Ta je významná jako prevence proti těžkému průběhu COVID-19 nebo i chřipce, uvedené závěry jsou již prokázány řadou odborných studií.
Vedle podstatného vlivu Vitamínu D na funkci imunitního systému, hraje vitamin D velmi důležitou roli také v udržování normálního stavu kostní tkáně, svalů a je užíván k prevenci rozvoje osteoporozy. Ukazuje se, že nedostatek vitamínu D negativně ovlivňuje i spánek. Jsou i vědecké práce, které asociují nízké hladiny vitaminu D s poklesem mentální funkce ve stáří příp. i s rozvojem demencí Alzheimerovského typu.
Vyšetřením zjistíte informaci o hladině protilátek proti viru SARS-CoV-2 po proběhlém onemocnění Covid-19 nebo v důsledku očkování. Test není určen pro průkaz aktivního onemocnění COVID-19.
Jedná se o kvantitativní stanovení, které následně umožňuje sledovat trend hodnot protilátek v čase. Vhodný interval pro opakovaná stanovení je cca 1 x 3 měsíce.
K vzestupu hladin protilátek nad detekční mez dochází obvykle do 2. týdne po nástupu klinických příznaků (IgG 10 – 18 dní) v případě prodělání onemocnění COVID-19, zvýšení hladiny protilátek po očkování bylo sledováno v intervalu od 2. týdne po očkování.
U osob s mírným nebo asymptomatickým průběhem onemocnění COVID-19 je nutné počítat s pozdějším nástupem pozitivity tvorby protilátek (např. 4. – 5. týden).
Jak se připravit na odběr?
Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:
Pro vyšetření je nutný odběr krve ze žíly. Optimální odběr je v ranních a dopoledních hodinách. Před odběrem je vhodné vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený ovocný čaj, neochucená minerálka) pro vyloučení dehydratace.
Co si vzít s sebou na odběr?
Předání výsledků
Výsledky jsou dostupné do 2 pracovních dnů od odběru.
Výsledky Vám budou zaslány ve dvou samostatných e-mailech v zaheslovaném formátu na e-mailovou adresu, kterou uvedete při odběru. Pro otevření zaheslovaných emailů obdržíte 2 kódy prostřednictvím SMS.
Přihlaste se k odběru novinek.