• Štrossova 1931, 530 03 Pardubice
 • 800 737 304
 • eshop@medila.cz

"Hormon mládí" – vitamín D

Mám dostatek či deficit tzv. „vitaminu mládí?“

Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, který je nezbytnou součástí regulačních pochodů organismu zejména ve vztahu ke kostnímu metabolizmu, imunitnímu stavu a obranyschopnosti organismu. Jsou publikovány
i studie o jeho pozitivním vlivu na mentální funkce.


500 Kč

Vitamin D za fyziologických okolností vytváří v organismu sloučeninu tukových látek v kůži s vlivem působení ultrafialového záření. Pro jeho normální syntézu je tedy potřeba jak dostatek tukových látek (sterolů) v potravě, tak možnost působení ultrafialového záření (tj. pobyt ve venkovním prostředí s odhalenou kůží). Syntéza vitaminu D v kůži je zahájena po ½ hodině pobytu ve venkovním prostředí. Vzhledem k tomu, že žijeme v mírném zeměpisném pásmu, je velmi pravděpodobný výskyt deficitu vitaminu D, zejména v zimním období a osob, které nemají dlouhodobě možnost pobytu venku.

Nedostatek vitaminu D se projevuje v dětském věku poruchou tvorby kostí a růstu, v dospělosti se může projevit jako rizikový faktor osteoporózy či jako faktor, který
se podílí na rozvoji kostní nemoci u selhání ledvin a u řady dalších poruch kostního metabolismu.

Nedostatek vitaminu D je možné uhradit jak přísunem správných tuků v potravě a pobytem ve venkovním prostředí, tak i pomocí suplementace léčiv. Pozor! Vzhledem k rozpustnosti vitaminu D v tucích je při vysoké suplementaci možné předávkování!

Pro odhalení eventuálního deficitu je vhodné vyšetření opakovat 1x ročně. Při užívání léčiv je vhodná kontrola hladiny po užití každého balelní preparátu,
tj. asi 1x za 3-6 měs.

Jak se připravit na odběr?

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

 • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění než
  8 hodin je nedostatečné,
 • obecně nedoporučujeme provádět odběr po noční směně,
 • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
 • je dobré před odběrem vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Co si vzít s sebou na odběr?

 • unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné obsloužit,
 • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny),
 • při odběru je nutné vyplnit krátký dotazník.

Předání výsledků:

 • výsledky jsou dostupné za týden ode dne odběru,
 • výsledky si můžete vyzvednout osobně v místě odběru, na konci pracovní doby.

Kritické hodnoty:

 • Výsledky vyšetření, které se budou výrazně odlišovat od referenčních mezí (tzv. kritické hodnoty), jsme povinni Vám ohlásit telefonicky. Z tohoto důvodu od Vás bude sestřička při odběru požadovat telefonní číslo.  


Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
Vápník (kalcium) představuje jeden z důležitých parametrů pro hodnocení vnitřního prostředí především v souvislosti s nervosvalovou dráždivostí a posuzováním funkčních změn metabolismu kostního systému.
Fosfor se vyskytuje v organismu převážně v kostech ve formě hydroxyapatitu a v životně důležitých organických sloučeninách, jako jsou nukleové kyseliny, fosfolipidy a koenzymy včetně ATP.
Výsledkový list je doplněn o písemný komentář od lékaře. Komentář obsahuje popis jednotlivých metod, zhodnocení celkového stavu a následná doporučení.
Vitamin D vzniká po vystavení slunečnímu záření fotochemickým štěpením. Vitamin D3 a vitamin D2 mohou být též získány z potravinových doplňků nebo potravin.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.