• Štrossova 1931, 530 03 Pardubice
 • 800 737 304
 • eshop@medila.cz

Onemocnění štítné žlázy

Víte o výskytu onemocnění v rodině a obáváte se, že se Vás také týká? Máte obtíže s tlakem na krku,
při polykání či se Vám zvětšuje objem krku? Necítíte se dlouhodobě dobře?

Štítná žláza je nazývána „nárazníkem„ našich emocí a stresů. Poruchy funkce štítné žlázy, zejména její autoimunitní zánět má v populaci nebývalý nárůst.


1 760 Kč

Štítná žláza produkuje 2 důležité hormony thyroxin a trijodthyroxin, které regulují spotřebu energie ve všech orgánech i buňkách těla. Je to jeden z nejdůležitějších regulačních orgánů, který se podílí na mnoha funkcích těla: na celkovém vývoji, růstu, termoregulaci, látkové výměně, i fungování jiných žláz s vnitřní sekrecí.
Je to "nárazník" našich emocí a stresů. Funkce štítné žlázy a jejich hormonů je velmi jemný a přesný řetězec reakcí v organismu, který začíná v mozku, kde je produkován TSH. který aktivuje vznik hormonů štítné žlázy.

Pro správné fungování je nutné, aby na hormony štítné žlázy reagovaly receptory cílových buněk, pokud ne vzniká onemocnění štítné žlázy, nejčastěji jako autoimunitní zánět.

V případě onemocnění štítné žlázy se diagnostikuje jak porucha funkce štítné žlázy (snížená, hypotyreóza nebo zvýšená -hypertyróza), tak i charakter onemocnění
a přítomnost autoimunního zánětu (přítomnost autoimuních protilátek).

Při již diagnostikovaném onemocnění štítné žlázy jsou sledovány zejména hladiny hormonů pro posouzení účinnosti substituční léčby při jejich nedostatku či jejich náhradě po operaci štítné žlázy.

Vyšetření je vhodné opakovat zejména u již diagnostikovaných poruch 1x ročně.

Jak se připravit na odběr?

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

 • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění než
  8 hodin je nedostatečné,
 • obecně nedoporučujeme provádět odběr po noční směně,
 • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
 • je dobré před odběrem vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Co si vzít s sebou na odběr?

 • unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné obsloužit,
 • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny),
 • při odběru je nutné vyplnit krátký dotazník.

Předání výsledků:

 • výsledky jsou dostupné za týden ode dne odběru,
 • výsledky si můžete vyzvednout osobně v místě odběru, na konci pracovní doby.

Kritické hodnoty:

 • Výsledky vyšetření, které se budou výrazně odlišovat od referenčních mezí (tzv. kritické hodnoty), jsme povinni Vám ohlásit telefonicky. Z tohoto důvodu od Vás bude sestřička při odběru požadovat telefonní číslo.  

Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
TSH je hormon stimulující štítnou žlázu. Uvolňování TSH je centrálním regulačním mechanismem biologické aktivity hormonů štítné žlázy. Má stimulační účinky na všech stupních vytváření a sekrece hormonů štítné žlázy. Hladina TSH je nejcitlivějším ukazatelem primární funkce štítné žlázy.
Autoprotilátky proti thyreoglobulinu (anti-TG) se vyskytují s různou frekvencí u všech autoimunitních onemocnění štítné žlázy, ale mohou být také nalezeny i u zdravých jedinců. Autoprotilátky proti TG se rovněž vyskytují i u rakoviny štítné žlázy a jejich stanovení umožňuje průběžné sledování stavu pacienta.
Autoprotilátky proti mikrosomům jsou v podstatě protilátkami proti tyroidální peroxidáze, důležitému enzymu štítné žlázy. Stanovení anti-TPO má vysokou prognostickou hodnotu při sledování průběhu hypertyreózy Graves - Basedowova typu . Stanovení protilátek anti-TPO má větší důležitost pro diagnostiku autoimunních onemocnění štítné žlázy než anti-TG.
Thyroxin (T4) je hormon produkovaný štítnou žlázou, ovlivňující celý metabolismus. Hladiny volného thyroxinu odráží na aktuální stav štítné žlázy.
Trijodthyronin (T3) je hlavní biologicky aktivním hormonem štítné žlázy, přítomným v séru a regulujícím metabolismus.
Výsledkový list je doplněn o písemný komentář od lékaře. Komentář obsahuje popis jednotlivých metod, zhodnocení celkového stavu a následná doporučení.
Anti-TSH představují skupinu autoprotilátek proti TSH-receptorům obsaženým v buněčné membráně buněk štítné žlázy.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.