• Štrossova 1931, 530 03 Pardubice
 • 800 737 304
 • eshop@medila.cz

Dna

Dna (dříve tzv. podagra) je metabolické onemocnění, které vzniká hromaděním kyseliny močové v organismu
a projevuje se tzv. dnavými záchvaty (záchvatovitými bolestmi zejména větších kloubů, které jsou zarudlé, prudce bolestivé, teplé). Podkladem onemocnění je ukládání krystalů kyseliny močové ve tkáních kloubů, kde způsobují bolest v důsledku vyvolaných sterilních zánětlivých změn.


500 Kč

Výskyt onemocnění zhoršuje zejména vysoký příjem tzv. purinů, látek, které jsou prekursory a metabolity kyseliny močové. Onemocnění se vyskytuje zejména při vysokém příjmu masa, uzenin, alkoholu, kakaa a čokolády. Laboratorním znakem onemocnění dnou je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, v rámci akutního záchvatu však může dojít k paradoxnímu poklesu.

Vyšetření je nutné opakovat pokud z jednoho vyšetření při klinických příznacích není diagnóza zřejmá. Kontrola hladiny kyseliny močové je vhodná zejména pro kontrolu úspěšnosti dietní léčby 1 x za 3-6 měsíců. V klidovém období 1x ročně.

Jak se připravit na odběr?

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

 • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění než
  8 hodin je nedostatečné,
 • obecně nedoporučujeme provádět odběr po noční směně,
 • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
 • je dobré před odběrem vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Co si vzít s sebou na odběr?

 • unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné obsloužit,
 • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny),
 • při odběru je nutné vyplnit krátký dotazník.

Předání výsledků:

 • výsledky jsou dostupné za týden ode dne odběru,
 • výsledky si můžete vyzvednout osobně v místě odběru, na konci pracovní doby.

Kritické hodnoty:

 • Výsledky vyšetření, které se budou výrazně odlišovat od referenčních mezí (tzv. kritické hodnoty), jsme povinni Vám ohlásit telefonicky. Z tohoto důvodu od Vás bude sestřička při odběru požadovat telefonní číslo.  

Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
Kyselina močová vzniká jako odpadní produkt při trávení ve stravě přirozeně přítomných látek zvaných puriny. Zdravý organismus dokáže nadbytek kyseliny močové vyloučit močí. Narušení tohoto procesu často poukazuje na onemocnění dnou.
C-reaktivní protein je klasický protein akutní fáze odpovědi na zánětlivou reakci. Stanovení CRP je používáno pro detekci systémových zánětlivých procesů, při sledování léčby bakteriální infekce antibiotiky, sledování protizánětlivé léčby. Postoperační monitorování hladin CRP u pacientů může pomoci při rozeznávání komplikací.
Výsledkový list je doplněn o písemný komentář od lékaře. Komentář obsahuje popis jednotlivých metod, zhodnocení celkového stavu a následná doporučení.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.