• Štrossova 1931, 530 03 Pardubice
 • 800 737 304
 • eshop@medila.cz

Screening tlustého střeva a konečníku

Je prokázáno , že vysoký výskyt tohoto typu nádorového onemocnění je vázán na stravovací návyky, pravděpodobné je zvýšené riziko při výskytu onemocnění v rodině i při výskytu jiných střevních onemocnění. Nádorová onemocnění tlustého střeva a konečníku se v naší populaci vyskytují dlouhodobě nejvíce v rámci Evropy.

Základem úspěšné léčby tzv. kolorektálního karcinomu je včasná detekce zejména tzv prekanceróz) tj stavů s vyšším rizikem přechodu do nádorového onemocnění např. polypy) a zahájení léčby v období méně pokročilých stadií nádorů.


500 Kč

Pro časnou detekci výskytu nádorového onemocnění střeva je základním screeningovým vyšetřením vyšetření stolice na skryté krvácení (jde o detekci přítomnosti lidského krevního barviva ve stolici bez nutnosti držet dietní omezení). Vyšetření je vhodně doplněno vyšetřením CEA z krve. CEA nádorový marker, který bývá pozitivní u nádorových onemocnění střeva, ale i jiných orgánů. Hodnota CEA je zásadně ovlivněna kouřením, proto je třeba uvést údaj o kouření do dotazníku.

Výpovědní hodnota negativního vyšetření při stabilizováném stavu je obvykle jeden rok. Po jednom roce je vhodné vyšetření opakovat. V případě záchytu pozitivity některého vyšetření je doporučeno další vyšetření, zejména endoskopické vyšetření konečníku a střeva.

Pro správné vyhodnocení testu je nutné striktně dodržet návod na odběrové soupravě pro vyšetření stolice!!! Návod obdržíte v odběrové místnosti.

Jak se připravit na odběr?

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

 • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění než 8 hodin je nedostatečné,
 • obecně nedoporučujeme provádět odběr po noční směně,
 • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
 • je dobré před odběrem vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Co si vzít s sebou na odběr?

 • unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné obsloužit,
 • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny),
 • při odběru je nutné vyplnit krátký dotazník.

Před samotným odběrem je nutné se dostavit na odběrové centrum pro odběrový mateirál (zkumavka na moč a zkumavka na okultní krvácení). Návod na odběr materiálu bude součástí balíčku.

Předání výsledků:

 • výsledky jsou dostupné za týden ode dne odběru,
 • výsledky si můžete vyzvednout osobně v místě odběru, na konci pracovní doby.

Kritické hodnoty:

 • Výsledky vyšetření, které se budou výrazně odlišovat od referenčních mezí (tzv. kritické hodnoty), jsme povinni Vám ohlásit telefonicky. Z tohoto důvodu od Vás bude sestřička při odběru požadovat telefonní číslo.  

Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
Sedimentace erytrocytů je rychlost jakou sedimentují hlavně erytrocyty. U zdravého člověka je sedimentace poměrně pomalá a stálá. Za chorobných stavů bývá většinou zvýšena. Stanovuje se po 1 hodině.
CEA je onkofetální glykoprotein s vysokým obsahem sacharidů. Za fyziologických podmínek je produkován ve vyvíjejícím se embryu. V dospělosti je omezeně syntetizován buňkami střevní sliznice, žaludku a bronchů.
Výsledkový list je doplněn o písemný komentář od lékaře. Komentář obsahuje popis jednotlivých metod, zhodnocení celkového stavu a následná doporučení.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.