Je prokázáno , že vysoký výskyt tohoto typu nádorového onemocnění je vázán na stravovací návyky, pravděpodobné je zvýšené riziko při výskytu onemocnění v rodině i při výskytu jiných střevních onemocnění. Nádorová onemocnění tlustého střeva a konečníku se v naší populaci vyskytují dlouhodobě nejvíce v rámci Evropy.
Základem úspěšné léčby tzv. kolorektálního karcinomu je včasná detekce zejména tzv prekanceróz) tj stavů s vyšším rizikem přechodu do nádorového onemocnění např. polypy) a zahájení léčby v období méně pokročilých stadií nádorů.
Pro časnou detekci výskytu nádorového onemocnění střeva je základním screeningovým vyšetřením vyšetření stolice na skryté krvácení (jde o detekci přítomnosti lidského krevního barviva ve stolici bez nutnosti držet dietní omezení). Vyšetření je vhodně doplněno vyšetřením CEA z krve. CEA nádorový marker, který bývá pozitivní u nádorových onemocnění střeva, ale i jiných orgánů. Hodnota CEA je zásadně ovlivněna kouřením, proto je třeba uvést údaj o kouření do dotazníku.
Výpovědní hodnota negativního vyšetření při stabilizováném stavu je obvykle jeden rok. Po jednom roce je vhodné vyšetření opakovat. V případě záchytu pozitivity některého vyšetření je doporučeno další vyšetření, zejména endoskopické vyšetření konečníku a střeva.
Pro správné vyhodnocení testu je nutné striktně dodržet návod na odběrové soupravě pro vyšetření stolice!!! Návod obdržíte v odběrové místnosti.
Jak se připravit na odběr?
Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:
Co si vzít s sebou na odběr?
Před samotným odběrem je nutné se dostavit na odběrové centrum pro odběrový mateirál (zkumavka na moč a zkumavka na okultní krvácení). Návod na odběr materiálu bude součástí balíčku.
Předání výsledků:
Kritické hodnoty:
Přihlaste se k odběru novinek.