• Štrossova 1931, 530 03 Pardubice
 • 800 737 304
 • eshop@medila.cz

Screening tlustého střeva a konečníku

Je prokázáno , že vysoký výskyt tohoto typu nádorového onemocnění je vázán na stravovací návyky, pravděpodobné je zvýšené riziko při výskytu onemocnění v rodině i při výskytu jiných střevních onemocnění. Nádorová onemocnění tlustého střeva a konečníku se v naší populaci vyskytují dlouhodobě nejvíce v rámci Evropy.

Základem úspěšné léčby tzv. kolorektálního karcinomu je včasná detekce zejména tzv prekanceróz) tj stavů s vyšším rizikem přechodu do nádorového onemocnění např. polypy) a zahájení léčby v období méně pokročilých stadií nádorů.


500 Kč

Pro časnou detekci výskytu nádorového onemocnění střeva je základním screeningovým vyšetřením vyšetření stolice na skryté krvácení (jde o detekci přítomnosti lidského krevního barviva ve stolici bez nutnosti držet dietní omezení). Vyšetření je vhodně doplněno vyšetřením CEA z krve. CEA nádorový marker, který bývá pozitivní u nádorových onemocnění střeva, ale i jiných orgánů. Hodnota CEA je zásadně ovlivněna kouřením, proto je třeba uvést údaj o kouření do dotazníku.

Výpovědní hodnota negativního vyšetření při stabilizováném stavu je obvykle jeden rok. Po jednom roce je vhodné vyšetření opakovat. V případě záchytu pozitivity některého vyšetření je doporučeno další vyšetření, zejména endoskopické vyšetření konečníku a střeva.

Pro správné vyhodnocení testu je nutné striktně dodržet návod na odběrové soupravě pro vyšetření stolice!!! Návod obdržíte v odběrové místnosti.

Jak se připravit na odběr?

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

 • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění než 8 hodin je nedostatečné,
 • obecně nedoporučujeme provádět odběr po noční směně,
 • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
 • je dobré před odběrem vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Co si vzít s sebou na odběr?

 • unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné obsloužit,
 • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny),
 • při odběru je nutné vyplnit krátký dotazník.

Před samotným odběrem je nutné se dostavit na odběrové centrum pro odběrový materiál (zkumavka na moč a zkumavka na okultní krvácení). Návod na odběr materiálu bude součástí balíčku.

Předání výsledků:

 • výsledky jsou dostupné za týden ode dne odběru,
 • výsledky si můžete vyzvednout osobně v místě odběru, na konci pracovní doby.

Kritické hodnoty:

 • Výsledky vyšetření, které se budou výrazně odlišovat od referenčních mezí (tzv. kritické hodnoty), jsme povinni Vám ohlásit telefonicky. Z tohoto důvodu od Vás bude sestřička při odběru požadovat telefonní číslo.  

Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
Krevní obraz je celkové vyšetření krve, které zjišťuje poměry jejích jednotlivých složek vyjma plazmy. Tímto vyšetřením získáme parametry potřebné ke srovnání s normálním zdravotním stavem.
Sedimentace erytrocytů je rychlost jakou sedimentují hlavně erytrocyty. U zdravého člověka je sedimentace poměrně pomalá a stálá. Za chorobných stavů bývá většinou zvýšena. Stanovuje se po 1 hodině.
CEA je onkofetální glykoprotein s vysokým obsahem sacharidů. Za fyziologických podmínek je produkován ve vyvíjejícím se embryu. V dospělosti je omezeně syntetizován buňkami střevní sliznice, žaludku a bronchů.
Výsledkový list je doplněn o písemný komentář od lékaře. Komentář obsahuje popis jednotlivých metod, zhodnocení celkového stavu a následná doporučení.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.