Funkci jater můžeme významně ovlivnit i svými stravovacími návyky, konzumací alkoholu či léků, které jsou metabolizovány přes játra.
V rámci vyšetření funkce jater jsou vyšetřovány jaterní transaminázy ALT, AST i obstrukční enzymy ALP, GGT a hladina celkového bilirubinu.
Toto vyšetření může odhalit např. ztučnění jater (steatózu) či tzv. toxicko- nutritivní postižení jater vznikajících např. jako důsledek konzumace alkoholu či vrozenou abnormální hladinu bilirubinu (žlučového barviva). Lze odhalit i zánětlivé onemocnění jater i další poruchy funkce jater.
Vyšetření je možné opakovat podle typu onemocnění v řádu týdnů, z preventivních důvodů 1- 2 x ročně.
Jak se připravit na odběr?
Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:
- odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění než
8 hodin je nedostatečné,
- obecně nedoporučujeme provádět odběr po noční směně,
- po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
- je dobré před odběrem vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.
Co si vzít s sebou na odběr?
- unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné obsloužit,
- průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny),
- při odběru je nutné vyplnit krátký dotazník.
Předání výsledků:
- výsledky jsou dostupné za týden ode dne odběru,
- výsledky si můžete vyzvednout osobně buď v místě odběru, na konci pracovní doby.
Kritické hodnoty:
- Výsledky vyšetření, které se budou výrazně odlišovat od referenčních mezí (tzv. kritické hodnoty), jsme povinni Vám ohlásit telefonicky. Z tohoto důvodu od Vás bude sestřička při odběru požadovat telefonní číslo.
Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
ALT je cytoplazmatický enzym, katalyzující přenos aminoskupiny z L-alaninu na 2-oxoglutarát za vzniku pyruvátu a L.glutamátu. ALT se podílí na metabolismu dusíku v organismu. Stanovení aktivity ALT v séru se využívá převážně k posouzení poškození jater.
Bilirubin je odpadním produktem metabolismu. Vzniká v játrech při filtraci krve ze zaniklých červených krvinek. Jeho obsah v krvi se může zvyšovat jako příznak určitých onemocnění.
Bilirubin je odpadním produktem metabolismu. Zvýšený konjugovaný bilirubin v krvi svědčí především o možných onemocněních jater. Porucha vylučování konjugovaného bilirubinu se vyskytuje také při ztíženém toku žluči ve žlučových cestách.
AST (aspartátaminotransferáza) patří mezi enzymy, stanovované při tzv. jaterních testech.
Cholinesteráza se nachází v játrech, slinivce, srdci, séru a bílé hmotě mozkové. Stanovuje se jako ukazatel jaterní funkce.
Alkalická fosfatáza je enzym podporující činnost buněk. Aktivita celkové ALP narůstá především při onemocnění jater (zvláště při městnání žluče) a nemocech kostí. Obvyklé jsou zvýšené hladiny ALP v době růstu v dětském věku, v dospívání a v těhotenství.
GGT (gama-glutamyltransferáza) je vázaný enzym nacházející se ve tkáních, které se podílejí na absorpci a sekreci. Vyskytuje se na povrchu membrány buněk žlučových cest, stanovuje se jako tzv. biliární enzym při podezření na cholestázu. Aktivita v séru se také významně zvyšuje při chronickém poškození jater alkoholem.
Výsledkový list je doplněn o písemný komentář od lékaře. Komentář obsahuje popis jednotlivých metod, zhodnocení celkového stavu a následná doporučení.