• Štrossova 1931, 530 03 Pardubice
 • 800 737 304
 • mojemedila@mojemedila.cz

Sportovci

Baví Vás pohyb?

Běháte, plavete, jezdíte na kole, posilujete ve fitku nebo jen s vlastní vahou doma? Věnujete se józe nebo jakékoli jiné aktivitě? Trénujete na Gladiator Race nebo tyhle aktivity jsou Vám vzdálené a prostě si jen rekreačně sportujete?


518 Kč

Ve spolupráci s Mgr. Romanem Šinkovským - nadšeným sportovcem, ředitelem Sportvisia a spoluzakladatel Gladiator Race vznikla akce:

ODBĚRY KRVE - INTERPRETACE LABORATORNÍCH VÝSLEDKŮ A SPIROERGOMETRIE - DIAGNOSTIKA POHYBOVÉHO APARÁTU pro širokou škálu sportovců. Video, které Vám celou akci přiblíží zde.

1. Odběry krve

- zde zakoupený balíček Sportovci Vám umožňuje získat základní informace o krevním obrazu, svalovém poškození, vybraných jaterních vyšetření, která se podílí na metabolismu dusíku v organismu. Dále o rizicích kardiovaskulárních onemocnění, energetickém zdroji z tukových buněk a hladině testosteronu, který zásadně ovlivňuje tvorbu bílkovin z aminokyselin ve svalové buňce. Interpretaci laboratorních výsledků zajišťuje MUDr. Hiblbauer, jehož služby vychází z výsledků lékařského výzkumu.

Jak se připravit na odběr krve?

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, máme pro Vás pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

 • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění než 8 hodin je nedostatečné,
 • obecně nedoporučujeme provádět odběr po noční směně,
 • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
 • je dobré před odběrem vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Prosím mějte na paměti, že pokud nedodržíte některé z výše jmenovaného doporučení, mohou být Vaše výsledky nepřesné.

Co si vzít s sebou na odběr?
 • unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné obsloužit,
 • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny).

Předání výsledků:

 • výsledky jsou dostupné za týden ode dne odběru,
 • výsledky si můžete vyzvednou buď v místě odběru, na konci pracovní doby,
 • nebo Vám je můžeme zaslat pomocí šifrované (zaheslované) zprávy.

Kritické hodnoty:

 • Výsledky vyšetření, které se výrazně odlišují od referenčních mezí (tzv. kritické hodnoty), jsme povinni Vám hlásit telefonicky. Z tohoto důvodu od Vás bude sestřička při odběru požadovat telefonní číslo.  

2. Spiroergometrie

 - hrazeno zvlášť v ambulanci lékaře MUDr. Hiblbauer - základní cena 1.600,- pro členy klubu GLADIATOR RACE a SPORTVISIA sleva). Po odběrech krve se objednejte na telefonním čísle 721 386 449.

Co vás při spiroergometrii čeká a nemine?

Zátěžový vytrvalostní test (spiroergometrie) můžete absolvovat buď na běhátku nebo na kole. Nejprve vás změříme, zvážíme a pomocí metody kalibrace zjistíme množství tělesného tuku. Než zahájíme samotné vyšetření, provedeme nejprve tzv. spirometrii,  kdy zjistíme vaší dechovou kapacitu v klidu. Jakékoliv nedostatky dýchaní mohou výrazně omezovat váš výkon. 

Během samotného zátěžového testu sledujeme, co se v těle děje pomocí analýzy vydechovaných plynů a jako jedni z mála v ČR používáme zařízení, které umožňuje neinvazivně měřit množství okysličení přímo ve svalu (moxy monitor). Po skončení testu budete vědět, co vás ve výkonu nejvíce omezuje a na čem pracovat. Současně dostanete obecné tréninkové doporučení (tréninkové zóny, tempa, tepy).

Jak dlouho test trvá?

Celkově počítejte s 60 min. se vším všudy (samotný zátěžový test trvá 15-20min).

Pro koho je test vhodný?

Pro každého sportovce - ať již hobbika nebo profika. Na test je důležité dostavit se v plném zdraví a připravte se na maximální výkon.

Je potřeba nějaká speciální příprava před testem?

Není. Jezte i pijte normálně, jak jste zvyklí. Je vhodné, abyste den před zátěžovým testem neabsolvovali náročný trénink - mohlo by to případně zkreslit výsledky.

Co s sebou?

Vezměte si s sebou věci jako na běhání nebo jízdu na kole - sportovní oblečení a obuv, ručník. (Po zátěžovém testu je moznost využití sprchy).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Diagnostika pohybového aparátu 

- na stejném telefonní čísle 721 386 449 se objednáte i na funkční diagnostiku pohybového aparátu k Jirkovi Kilingrovi (vyšetření hrazeno zvlášť v centru Topatlet - 800,- bez DPH).  Vyšetření zahrnuje testy pasivních a aktivních pohybových rozsahů, testy pohybových vzorů a predispozic pro daný sport včetně sestavení nápravného plánu.

4. BĚŽECKÁ ŠKOLA RUN4FUN A PRODEJNA RUN4FUN

Začínáte běhat a nevíte si rady? Nebo jste naopak zkušený běžec a chtěl byste se dále rozvíjet?

Máme pro Vás řešení.

Běžecká škola a prodejna Run4fun v Hradci Králové vám nabízí jak hromadné tréninky, tak i individuální přípravu. V rámci individuální přípravy získáte i individuální tréninkový plán.

Poradíme vám na prodejně nejen s během, ale i s kompletním vybavením na běh.

Bližší info na www.run4fun.cz.


ALT je cytoplazmatický enzym, katalyzující přenos aminoskupiny z L-alaninu na 2-oxoglutarát za vzniku pyruvátu a L.glutamátu. ALT se podílí na metabolismu dusíku v organismu. Stanovení aktivity ALT v séru se využívá převážně k posouzení poškození jater.
AST (aspartátaminotransferáza) patří mezi enzymy, stanovované při tzv. jaterních testech.
GGT (gama-glutamyltransferáza) je vázaný enzym nacházející se ve tkáních, které se podílejí na absorpci a sekreci. Vyskytuje se na povrchu membrány buněk žlučových cest, stanovuje se jako tzv. biliární enzym při podezření na cholestázu. Aktivita v séru se také významně zvyšuje při chronickém poškození jater alkoholem.
Glukóza je hlavním zdrojem energie pro buňky v těle. Nejčastější příčinou hyperglykemie je diabetes mellitus (cukrovka). Ke zvýšené hladině glukózy v krvi přispívá i řada dalších faktorů. Ty zahrnují pankreatitidu, dysfunkci štítné žlázy, selhání ledvin a jaterní choroby.
Cholesterol je látka tukové povahy, která je pro tělo nezbytná. Je součástí každé buňky, základní stavební jednotkou nervů, mozkových buněk, je potřeba pro tvorbu hormonů. Hlavní indikaci k vyšetření cholesterolu v séru je stanovení kardiovaskulárního rizika a monitorování léčby hypolipidemikami. Vysoká koncentrace cholesterolu v krvi značí pro organismus zdravotní rizika.
HDL cholesterol je považován za tzv. "hodný", tedy že chrání kardiovaskulární soustavu. Hlavním úkolem HDL cholesterolu je odstraňování přebytečného cholesterolu z periferních tkání zpět do jater, které jako jediný orgán dokáží cholesterol odbourávat (jako žlučové kyseliny) a vylučovat z organismu. Stručně řečeno, čím vyšší hodnoty HDL cholesterolu máte, tím lépe.
LDL Cholesterol přenáší cholesterol z krve do tkání a částečně do jater. Zvýšená hladina LDL cholesterolu signalizuje zvýšené riziko cévních a srdečních onemocnění. LDL cholesterol se dá u zdravého člověka do jisté míry ovlivnit zdravou stravou a pohybem.
TGA jsou ostatní necholesterové tuky (glycerol a mastné kyseliny), které souvisí s energetickým metabolismem. Jejich zvýšená hladina v krvi je jedním z rizikových faktorů ukládání tuků na stěnách tepen a následných komplikací z nedostatečného prokrvení orgánů. Hodnoty TGA jdou poměrně dobře ovlivnit zdravým životním stylem (zdravá strava, pohyb).
Kreatinkináza je enzym, katalyzující přenos fosfátu z ATP na kreatin. Nalézá se především v srdci, v kosterním svalstvu a v mozku.
Testosteron je steroidní hormon, který je považován za hlavní androgen. U mužů je syntetizován výhradně v Leydigových buňkách varlat, u žen pochází z kůry nadledvin a ovarií. Podporuje vývoj sekundárních pohlavních znaků u mužů a slouží k udržování funkce prostaty a semenných váčků.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.