• Štrossova 1931, 530 03 Pardubice
  • 800 737 304
  • mojemedila@mojemedila.cz

Spalničky - protilátky

Jste imunní vůči spalničkám? 

Přijďte si zkontrolovat stav Vašich protiálek a zjietěte, zda jste vůči splaničkám imunní, nebo zda potřebujete přeočkovat. 


431 Kč

Spalničky (morbili, measles) jsou jednou z nejnakažlivějších infekčních exantémových nemocí. Jde o virové onemocnění, které se vyskytuje v epidemiích, zejména v zimě. Epidemie spalniček se objevují především v populaci nechráněné očkováním. Virus spalniček je obalený RNA virus, jehož zdrojem je nemocný člověk a onemocnění se šíří kapénkami vzdušnou cestou nebo kontaminovanými předměty.

Vyšetření protilátek proti spalničkám ve třídě IgG slouží k posouzení stavu imunity klienta po očkování, které prodělal v minulosti. Očkování se v ČR provádělo od r. 1969. Imunita po očkování je udávaná jako dlouhodobá, avšak v některých případech nemusí být celoživotní vzhledem k neúplnému očkovacímu schématu. V ČR dle statistických dat klesá proočkovanost populace. Nekompletní očkovací schéma spalniček bylo zaznamenáno u dvou třetin osob.

Vzhledem k tomu, že jsou spalničky označovány jako dětská nemoc, může být onemocnění u dospělých odhaleno později. U neočkovaných a oslabených jedinců (malé děti, osoby s poruchou imunity, těhotné ženy)může mít onemocnění velmi těžký průběh. Komplikací onemocnění mohou být zápal plic, zánět středního ucha, nosních dutin, ale i zánět mozku, laryngitida.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci je doporučeno testování zdravotníků, dále osob s neúplnou vakcinací, zejména věkové skupiny 30 – 44 let.

Inkubační doba spalniček je 7 – 21 dnů a nemocný je infekční od prvního dne až do 4.dne po vzniku vyrážky (exantému). Vyrážka začíná za ušima a v zátylku jako červené vystouplé skvrny, které se postupně šíří na obličej, na celé tělo a končetiny.

Při podezření na akutní onemocnění je třeba vyšetřit protilátky i ve třídě IgM (www.mojemedila.cz/p-96/spalnicky).

Jak se připravit na odběr?

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

  • před odběrem nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
  • je dobré před odběrem vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Co si vzít s sebou na odběr?

  • unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné obsloužit,
  • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny),
  • při odběru je nutné vyplnit krátký dotazník.

Předání výsledků:

  • výsledky jsou dostupné druhý den ode dne odběru,
  • výsledky si můžete vyzvednout osobně v místě odběru, na konci pracovní doby.

Kritické hodnoty:

  • Výsledky vyšetření, které se budou výrazně odlišovat od referenčních mezí (tzv. kritické hodnoty), jsme povinni Vám ohlásit telefonicky. Z tohoto důvodu od Vás bude sestřička při odběru požadovat telefonní číslo.  

Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.