• Štrossova 1931, 530 03 Pardubice
 • 800 737 304
 • mojemedila@mojemedila.cz

Zdravá maminka

Každá nastávající maminka chce být zdravá. Chcete si ověřit zda máte všechny potřebné látky, které Vaše miminko potřebuje?

V období těhotenství je důležité se vyvarovat nedostatku některých látek, které mohou mít nepříznivý dopad na vývoj plodu. Jedná se zejména o kyselinu listovou (folát), vitaminy skupiny B a železo, které se mohou projevit v krevním obraze.

Současně je v těhotenství velmi důležitá normální funkce štítné žlázy. Jde v populaci o velmi častou poruchu, která nemusí mít jasné klinické příznaky a aktuálně není obsažena v obligátních preventivních programech péče o těhotné. Proto doporučujeme stanovení hodnoty TSH v období 1. ev. 2. trimestru těhotenství.


780 Kč 585 Kč

Význam kyseliny listové je dán její nezbytností pro syntézu nukleových kyselin (DNA,RNA), které tvoří genetický materiál a tak napomáhá správnému vývoji plodu a současně je nezbytná pro krvetvorbu.

Vitaminy skupiny B jsou nezbytné pro optimální funkci nejen nervového systému, zejména v období jeho vývoje, ale i pro metabolickou aktivitu všech buněk, zejména však pro červené krvinky.

Význam železa v období těhotenství je zdůrazněn vysokými nároky na krvetvorbu při zvyšování objemu cirkulující krve mezi matkou a plodem,  zajištění optimálního přísunu kyslíku červeným krevním barvivem – hemoglobinem. Přenos kyslíku pro buňky je zajišťován vazbou na železo, proto nedostatek železa vytváří podmínky pro vznik chudokrevnosti a špatné prospívání plodu v těhotenství. Vzhledem k podílu všech tří nutrientů na správné krvetvorbě je situace kombinovaného nedostatku více faktorů ještě závažnější.

Nedostatek výše jmenovaných látek se může podílet na poruchách růstu plodu, snížené  schopnosti přenášet kyslík pro plod a  v těžkých případech může jít i o možný podíl na odtržení placenty.

V období těhotenství je zvýšená potřeba všech těchto látek, kterou obvykle nelze uhradit z přirozených zdrojů v potravě.

Stanovení hladin těchto nutrientů umožňuje včas odhalit vznik nedostatku a zaměřit se na jeho doplnění jak úpravou přirozeného přísunu v potravě, tak i ev. potravními doplňky.

Jak se připravit na odběr?

Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:

 • odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění než
  8 hodin je nedostatečné,
 • obecně nedoporučujeme provádět odběr po noční směně,
 • po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
 • je dobré před odběrem vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.

Co si vzít s sebou na odběr?

 • unikátní kód, který Vám přijde v potvrzovacím emailu Vaší objednávky. Pečlivě ho uchovejte, bez unikátního kódu Vás nebude možné obsloužit,
 • průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo kartičku zdravotní pojišťovny),
 • při odběru je nutné vyplnit krátký dotazník.

Předání výsledků:

 • výsledky jsou dostupné za týden ode dne odběru,
 • výsledky si můžete vyzvednout osobně v místě odběru, na konci pracovní doby.

Kritické hodnoty:

 • Výsledky vyšetření, které se budou výrazně odlišovat od referenčních mezí (tzv. kritické hodnoty), jsme povinni Vám ohlásit telefonicky. Z tohoto důvodu od Vás bude sestřička při odběru požadovat telefonní číslo.  

Kyselina listová (folát) je ve vodě rozpustný vitamin, který nelze slučovat, proto příjem závisí na potravě. Absorpce probíhá v tenkém střevě aktivně s pomocí glukózy či galaktózy. Cílovým orgánem kyseliny listové je jaterní tkáň.
Vitamin B12 je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a ATP a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému.
TSH je hormon stimulující štítnou žlázu. Uvolňování TSH je centrálním regulačním mechanismem biologické aktivity hormonů štítné žlázy. Má stimulační účinky na všech stupních vytváření a sekrece hormonů štítné žlázy. Hladina TSH je nejcitlivějším ukazatelem primární funkce štítné žlázy.
Železo je nutné pro tvorbu potřebného počtu normálních červených krvinek, které slouží v organismu jako přenašeč kyslíku. Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu, bílkoviny, která na sebe v plících váže kyslík a pak ho krví přenáší do jiných částí těla. Nízké hladiny železa vedou k anémii, stavu kdy organismus nemá dostatek červených krvinek.
Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
Výsledkový list je doplněn o písemný komentář od lékaře. Komentář obsahuje popis jednotlivých metod, zhodnocení celkového stavu a následná doporučení.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.